Drodzy Czytelnicy!
Okres wakacyjny dobiegł końca, wierzę, że udało się Państwu w tym czasie odpocząć od obowiązków i skorzystać ze słonecznej pogody, która w bieżącym roku szczególnie dała się nam we znaki. Oddajemy w Państwa ręce najnowsze wydanie czasopisma, które dotrze do Was tuż przed targami
CEDE w Poznaniu, na które serdecznie zapraszam, numer stoiska naszej redakcji to 7.1f.
W bieżącym wydaniu tematem numeru jest artykuł tech. dent. Aurelii Betlej na temat wykonawstwa nakładek wybielających urozmaicony dużą liczbą zdjęć. W dziale „Technika dentystyczna” odnajdą Państwo artykuły m.in. z zakresu pracy z ceramiką, które w postaci fotorelacji opisuje tech. dent. Ryo Miwa, a także opracowanie laboratoryjnego wykonawstwa wkładów korzeniowych oraz pracy z materiałami termoplastycznymi. W dziale „Technika ortodontyczna” dr n. med. Jolanta Walasz i lic. tech. dent. Paulina Wojdyło opisały zastosowanie elementów dekoracyjnych w pracach ortodontycznych. Z zakresu materiałów dr Zbigniew Raszewski omówił zastosowanie oraz rodzaje past polerskich.
Zachęcam do zapoznania się z programem jedynego w swoim rodzaju wydarzenia II Międzynarodowego Kongresu Stomatologicznego Dent Group Academy, który odbędzie się 4-6 grudnia 2015 r. w Katowicach. Jest to jedna z niewielu okazji, aby wziąć udział w wykładach oraz kursach praktycznych wraz z całym zespołem. Oprócz sesji tematycznych dla techników dentystycznych, lekarzy stomatologów i asysty dentystycznej będzie możliwość wzięcia udziału w sesjach przeznaczonych dla wszystkich trzech grup. Szczegóły na temat wydarzenia na stronie kongres-dga.elamed.pl.
Życzę owocnej lektury
prof. dr hab. inż. Leszek Klimek
Dental News
Artykuł opisuje sposób tworzenia szyn wybielających za pomocą metody termoformowania.
W artykule przedstawiono kolejne etapy wykonywania wkładów koronowych. Wkłady koronowe to uzupełnienia stałe, jednoczłonowe, odbudowujące utraconą część tkanek twardych w obrębie jednego zęba. W zależności od rozległości odbudowy wyróżniamy inlaye, onlaye oraz overlaye.
Tworzywo akrylowe jako materiał najczęściej stosowany podczas wykonywania protez osiadających ma wiele wad. Charakteryzują je: niezadowalająca estetyka, słaba wytrzymałość i sprężystość, trudność w utrzymaniu higieny, możliwość powodowania odczynów alergicznych. W pracy przedstawiam praktyczne zastosowanie materiałów termoplastycznych jako alternatywę dla akrylu.
Istnieje wiele metod wykonania części tworzywowej protez całkowitych. Najczęściej stosowane to tradycyjna krótkoczasowa polimeryzacja termiczna oraz metoda wlewowa. Jedną z mniej rozpowszechnionych jest technologia wtrysku termicznego, w wyniku której uzyskuje się protezy o dobrych właściwościach dających pacjentom długoczasowe i komfortowe użytkowanie otrzymanych uzupełnień protetycznych.
Jednym z ostatnich etapów pracy, przed odesłaniem do lekarza stomatologa, jest proces polerowania materiału, tak aby jego powierzchnia była jak najmniej chropowata. Zabieg polerowania oprócz funkcji czysto estetycznych ma za zadanie wyeliminować niekorzystne zjawiska.
Artykuł opisuje wykonanie korony na martwym zębie 11, przy braku siekaczy bocznych.
Artykuł opisuje wielozadaniowy wertykulator firmy Fast Protec oraz jego szerokie zastosowanie w technice dentystycznej.
Artykuł opisuje etapy powstawania epitezy dla pacjenta dotkniętego chorobą nowotworową.
Klasycznym postępowaniem leczniczym przy braku zębów siecznych bocznych jest osadzenie w to miejsce dwóch implantów. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy sytuacja kliniczna na to pozwala.
Leczenie protetyczne jest procesem czasochłonnym, w którym na efekt ostateczny pacjent czeka czasami przez kilka dni czy tygodni. W tym czasie należy zapewnić pacjentowi możliwość prawidłowego funkcjonowania, co wiąże się z tymczasową odbudową funkcji fizjologicznych oraz estetycznych narządu żucia.
Odbiorcami aparatów ruchomych w przeważającej większości są dzieci, które często bywają trudnymi pacjentami i niechętnie godzą się na ich noszenie. Oprócz motywacji słownej i nagradzania można je również zachęcić indywidualnym udekorowaniem aparatu.